Share:
 

Awards - Emerson Rodwell Medal History

Emerson Rodwell Medal History

 

The Emerson Rodwell Medal is presented to the 'best and fairest' player in the CTPL First Grade competition, as determined by votes cast by the officiating umpires after each home and away match.


In 2007, the 'CTPL First Grade Best and Fairest Player Award' was named in honour of Emerson Rodwell (12 April 1921 - 27 February 2011), a former player, commentator and war veteran, who played 293 matches and scored 11703 runs (including 29 centuries) for the Glenorchy District Cricket Club.  


To determine the best player, the two umpires confer after each home and away match and award  3 votes, 2 votes and 1 vote to the players they regards as the best, second best and third best in the match respectively. 


Since the inception of the CTPL Best and Fairest Player Award in 1975-76, South Hobart Sandy Bay all-rounder Adam Polkinghorne has claimed the most Emerson Rodwell Medals with five (2000-01, 2001-02, 2002-03, 2004-05 and 2008-08), followed by Clarence all-rounder Ian Beven with four (1984-85, 1985-86, 1986-87 & 1988-89).


Emerson Rodwell Medal winners from each season can be seen below. You can find a full list of award winners from the Rodwell & Fazackerley Medals Dinner by clicking MyCricket in the menu bar, hover mouse over Association and click Honour Board or click here.

 

 Season
 Winner
 Club 
 2019-20 Trent Keep Kingborough DCC
 2018-19 Harry Allanby Clarence DCC

 2017-18

 

 Harry Allanby

 Caleb Jewell

 Clarence DCC

 North Hobart CC

 2016-17 Harry Evans Kingborough DCC
 2015-16 Daniel Salpietro Clarence DCC
 2014-15 Luke Butterworth Glenorchy CC
 2013-14 Jon Wells Clarence DCC
 2012-13 Brett Geeves Glenorchy CC
 2011-12 Mark Divin Kingborough DCC
 2010-11 Mark Divin Kingborough DCC
 2009-10 Andrew Kealy University of Tasmania CC
 2008-09 Adam Polkinghorne South Hobart Sandy Bay CC
 2007-08 Alex Doolan South Hobart Sandy Bay CC
 2006-07 Stuart H Clark Kingborough DCC
 2005-06 Jamie Cox Lindisfarne CC
 2004-05 Adam Polkinghorne South Hobart Sandy Bay CC

 2003-04

 

 Mark Colegrave

 Graeme Cunningham

 Clarence DCC

 University of Tasmania CC

 2002-03 Adam Polkinghorne South Hobart Sandy Bay CC
 2001-02 Adam Polkinghorne South Hobart Sandy Bay CC
 2000-01 Adam Polkinghorne South Hobart Sandy Bay CC

 1999-00

 

 Josh Marquet

 Shane Jurgensen

 University of Tasmania CC

 Lindisfarne CC

 1998-99 Brad Thomas University of Tasmania CC
 1997-98 Mark Colegrave Clarence DCC
 1996-97 Andrew Dykes Clarence DCC
 1995-96 Brad Thomas University of Tasmania CC
 1994-95 Martin Kelly Lindisfarne CC
 1993-94 Brad Thomas University of Tasmania CC
 1992-93 Roger Hughes Glenorchy CC
 1991-92 Mark Atkinson New Town CC
 1990-91 Scott Smith Glenorchy CC
 1989-90 Neil Lenham Brighton DCC
 1988-89 Ian Beven Clarence DCC
 1987-88 Kevin Treweek New Town CC
 1986-87 Ian Beven Clarence DCC
 1985-86 Ian Beven Clarence DCC
 1984-85 Ian Beven Clarence DCC
 1983-84 Michael Tame Clarence DCC
 1982-83 Stephen Henley New Town CC
 1981-82 Michael Allen South Hobart CC
 1980-81 Ray Brown  University of Tasmania CC
 1979-80 David Hughes  Sandy Bay CC
 1978-79 Michael Allen South Hobart CC
 1977-78 Brent Palfreyman Sandy Bay CC
 1976-77 Gary Maynard North Hobart CC
 1975-76 Ian James Glenorchy CC